تبلیغات
ZAMANGHAYBAT - ادیان(2)
ZAMANGHAYBAT
اللهم عجل لولیک الفرج
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
ادیان ملل گذشته
1- مصر
مصر یكى از كشورهاى بسیار معروف جهان باستان بود. این سرزمین تمدنى بزرگ و حكومتهایى مقتدر داشت . نژاد مصریان قبطى بود و واژه (((Egypt))) كه در زبانهاى اروپایى براى مصر به كار مى رود، با كلمه قبطى در ارتباط است .
مصریان از مراحل مختلف ادیان ابتدایى گذر كردند و به خدایان محلى كه معمولا به شكل حیوانات اهلى و وحشى بود روى آوردند. پرستش فرعونها و خدایان اساطیرى نیز معمول بود.
1- 1- پیدایش دین و گوناگونى آن در مصر قدیم
مصریان قدیم به موجودات غیبى بسیارى معتقد بودند و خدایانى با اسما و صفات مختلف داشتند. هنگامى كه فراوانى خدایان موجب زحمت شد، از شمار آنها كاستند و حتى در دوره كوتاهى تنها به خداى آفتاب معتقد شدند. در آن دورانها اعتقاد به الوهیت حیواناتى مانند شیر، تمساح و برخى پرندگان و جوندگان و برخى حیوانات اهلى مانند قوچ رواج یافت . پرستش ‍ گربه نیز نزد آنان بسیار اهمیت داشت . ایرانیان دوره هخامنشى در یكى از جنگهاى خود با مصریان ، تصویر گربه را روى سپرهاى خود نقش كرده بودند؛ از این رو، مصریان به احترام آن تصاویر از تیراندازى و شمشیرزنى خوددارى كردند و در نتیجه ، پیروزى نصیب ایرانیان شد.
موجوداتى خیالى با سر حیوان و تن انسان ، در اعتقادات ایشان وارد شد و بتهایى به این شكل ساختند و پرستیدند. هنگام مسافرت در رود نیل ، براى مصونیت از خطر تمساحهاى آدمخوار، نخست به معبد بسیار شكوهمند تمساح مى رفتند و با پرداخت صدقه و نذرى ، به خیال خود تاءمین جانى مى گرفتند.
2 - 1- اسطوره خدایان سه گانه اوزیریس ، ایزیس و هوروس
مصریان قدیم مى گفتند اوزیریس (خداى كشاورزى ) با خواهرش ایزیس ‍ (الهه مادر) ازدواج كرد و از ایشان فرزندى به نام هوروس (خداى آفتاب ) به دنیا آمد. اوزیریس به دست برادر خود به نام ست (خداى خشكسالى ) كشته شد. ایزیس جسد شوهر مقتول خویش اوزیریس را با زحمت فراوان به دست آورد و آن را به مصر برگرداند و پنهان كرد. هنگامى كه ست از این قضیه آگاه شد جسد را پیدا كرد و آن را به چهارده قطعه پاره پاره ساخت و هر قطعه را در مكانى در مصر به خاك سپرد. آن مكانها به بركت پاره هاى آن جسد آباد و بارور شدند. هوروس كه اكنون بزرگ شده بود، به خونخواهى پدر، با عموى خود جنگید و با آنكه یك چشم خود را از دست داد، بر عمو پیروز شد و او را اسیر كرد و نزد مادر خویش ایزیس آورد. ایزیس برادر شوهر خود را بخشید. آنگاه هوروس قطعات جسد پدر را به یكدیگر پیوند داد و به كمك خداى حكمت او را زنده كرد. اوزیریس از آن پس ، در جهان نماند و این عالم را به فرزندش هوروس سپرده به جهان زیر زمین رفت و فرمانرواى مردگان شد.
3-1- پرستش آفتاب
پرستش آفتاب در مناطق مختلف جهان سابقه اى دیرینه دارد و در مواردى از قرآن مجید (از جمله در سوره نمل ، آیه 24) به آن اشاره شده است . به راستى در میان تمام خدایانى كه در كنار آفریدگار پرستیده مى شدند، هیچ یك از آنها بركات بى پایان خورشید را نداشت . در مصر قدیم براى ساعات مختلف روز، خدایانى كه نماینده خورشید بودند، قرار داده شد: مثلا خداى بامداد خپرع ، خداى نیمروز رع و خداى شامگاهان اتوم بود.
همچنین سوسكى كه سرگین گردان نامیده مى شود، نماینده خورشید در روى زمین به شمار مى رفت . مصریان قدیم آن حشره را بسیار مقدس ‍ مى دانستند و تصویر او را در طلسمات و بر سینه و پیشانى مجسمه پادشاهان ترسیم مى كردند و از آن بركت و نیكبختى مى خواستند.
4 - 1- پرستش فرعون
پرستش پادشاهان در گذشته بسیار رواج داشت و آخرین نمونه آن در مورد امپراطور ژاپن بود كه به خواست خود وى در سال 1946 لغو شد. هم اكنون برخى از فرمانروایان مانند پادشاه تایلند مقدارى از آن سنت را حفظ كرده اند.
فرعونهاى مصر (مانند امپراطورهاى ژاپن ) خدایانى از نسل آفتاب به شمار مى رفتند و پرستش آنان به این عنوان بود.
2- بابل
بابل براى سالیان درازى مركز تمدن و علم و فرهنگ بود و نام آن در كتاب مقدس یهودیان و مسیحیان بسیار آمده و قرآن مجید (در سوره بقره ، آیه 102) از آن یاد كرده است . جبر و مثلثات و بسیارى از مسائل ریاضى و علمى دیگر از تمدن بابلى به یادگار مانده است .
1-2- تحول و دگرگونى دیانت ابتدایى در بابل
در حفاریهایى كه در اماكن مختلف عراق صورت گرفته ، مجسمه خدایان بى شمارى از زیر خاك بیرون آمده و به موزه هاى جهان منتقل شده است . این خدایان صورت تكامل یافته آنیمیسم ابتدایى بوده اند.
بابل نیز تحول و تكامل دین از فتیشیسم تا اعتقاد به خدایان را تجربه كرد. این سیر تقریبا چهار هزار سال طول كشید و در پایان خدایانى كه نماینده ارواح ماه و خورشید و سیارات بودند، در شهرهاى مختلف مورد پرستش ‍ قرار گرفتند. مردوخ در بیشتر زمانها برترین خدا بود.
2 - 2- خداى سه گانه
میان خدایان بى شمار بابلیان ، شش خدا معروف تر شدند كه در دو دسته سه تایى (تثلیث ) مورد پرستش بودند. تثلیث اول از آنو (خداى آسمان )، انلیل (خداى فضا و جنگ ) و ائا (خداى آب ) و تثلیث دوم از شمش ‍ (خداى آفتاب )، سین (خداى ماه ) و ایشتار (خداى مؤ نث ) تشكیل شده بود.
این خدایان همسرانى داشتند و در زمانى خداى مؤ نث ایشتار به عنوان الهه بارورى بسیار مورد توجه قرار گرفت . شوهر ایشتار تموز نامیده مى شد.
هنگام اوج تمدن بابل خداى بزرگى به نام مردوخ مطرح شد كه تصویر او را همه جا رسم مى كردند. سایر خدایان بابل زیر دست مردوخ به شمار مى رفتند.
3-2- خداى آشور
هنگامى كه بابل به دست قوم شمالى آشور سقوط كرد، مردوخ جاى خود را به خداى آشوریان به نام آسور داد و تصویر او را همه جا ترسیم كردند. بار دیگر بابلیان بر آشوریان پیروز شدند و مردوخ را به منزلت پیشین خود برگرداندند و با سقوط بابل به دست كورش ، آهور مزدا جاى مردوخ را گرفت .
3- یونان
یونان شبه جزیره كوچكى در جنوب شرقى اروپاست كه از گذشته هاى دور مركز هنر، فرهنگ و اندیشه بوده است . این كشور در زبانهاى اروپایى ((Greece)) خوانده مى شود و كلمه عربى اغریق از اینجا مى آید. نام یونان (Ionia) گرفته شده كه یكى از بخشهاى یونان است . یونانیان كشور خود را هلاس (Hellas) مى نامند كه نام افسانه اى نیاى یونانیان است . از آنجا كه بیشتر ادیان جهان با اندیشه و اسطوره رابطه اى تنگاتنگ دارند، باورهاى دینى یونانیان در دین شناسى مهم است .
1-3- آیین یونانیان باستان
یونانیان قدیم نیز به خدایان نرینه و مادینه معتقد بودند. بزرگترین خداى ایشان زئوس بود كه گاهى وى را زئوس پاتروس یعنى زئوس پدر مى نامیدند. این خدا نزد هندوان باستان دیوس پیتار و نزد رومیان قدیم ژوپیتر خوانده مى شد. مجموعه خدایان مورد پرستش ایشان معمولا با خدایان آریایى قدیم مشترك بود. برخى خدایان یونان عبارت بودند از:
آپولو(خداى آفتاب )؛
پوزیدن (خداى دریا)؛
هستیا(خداى مؤ نث و مادر خانواده )؛
دمیتر (خداى مؤ نث ، مادر كشاورزى و غلات )؛
هرمس (خداى حكمت )؛
آرس (خداى جنگ ).
2 - 3- اساطیر
بشر با قدرت تخیل و تلاش همه جانبه ، در طى قرون و اعصار گذشته سعى كرده است تا خود را از سرگردانى برهاند و به همین منظور نخست اساطیر را پدید آورده تا به تصور خود براى سؤ الات خویش پاسخى بیاید. فلسفه ، ادبیات و برخى ادیان زاییده اساطیرند و اساطیر در سراسر زندگى فكرى انسانها نقش دارند. مثلا در كشور ما، اساطیر شاهنامه در ذهن مردم وجود دارد و پیوسته مردم از خواندن آنها لذت مى برند. یونانیان نیز خدایان اسطوره اى خود را مى پرستیدند و براى آنها قربانى مى كردند. نام برخى از این خدایان در بالا آمد و تهیه كردن فهرستى از خدایان اسطوره اى آنان یا سایر ملل باستانى كارى دشوار است .
یونانیان مردمى هوشمند و كنجكاو بودند و از آنجا كه به علم دسترسى نداشتند، با خلق اساطیر ذهن جستجوگر خود را آرام مى كردند؛ همان طور كه به جاى پرستش آفریدگار آسمان و زمین ، به بتهاى گوناگون روى مى آوردند. همین قوم از اساطیر به فلسفه پرداختند و پرچمدار دانش در عصر خود شدند، در حالى كه موفقیت اقوام دیگر در این راه چشمگیر نبود.
3 - 3- پیدایش فلسفه
حدود پنج قرن پیش از میلاد، فیلسوفان بزرگى در یونان پیدا شدند و افكار تازه اى مطرح كردند. معروفترین آن فیلسوفان سقراط و شاگردش افلاطون و شاگرد این فیلسوف ارسطو بودند. اندیشه هاى ارسطو قریب دو هزار سال در مجامع علمى اروپا و جهان اسلام رواج داشت و كمتر كسى به خود اجازه مى داد آنها را نقد كند. با آنكه فلسفه یونان و اندیشه هاى ارسطو عظمت پیشین خود را از دست داده است ، هنوز هم دانشمندان هنگام طرح مسائل فكرى از اشاره به سابقه آن در یونان و آثار افلاطون و ارسطو گزیرى ندارند. فیلسوفان یونان براى اندیشه هاى خود از اساطیر بهره زیادى برده اند و هم اكنون مجموعه آثار افلاطون از نام خدایان گوناگون انباشته است .
آنان به بسیارى از سروده هاى حماسى قدیم كه صفات ناپسند را به خدایان نسبت مى دادند، اعتراض داشتند. اندیشه هاى افلاطون در مورد خداشناسى موجب گردید كه او را افلاطون الهى (DivinePlato) بنامند. ارسطو محرك اول را مطرح كرد كه به عقیده فیلسوفان موحد به خداى ادیان توحیدى نزدیك است .
4-3-عقاید عامه
در همین دوره فكر توده مردم نیز تحول یافت و آنان معتقد شدند كه خداى زئوس بالاى كوه المپ نشسته است و سایر خدایان گرداگرد او هستند. ایشان به حیات پس از مرگ عقیده نداشتند، ولى براى سعادت دنیوى ، بتهایى را مى پرستیدند. این بتها مظهر خدایان و قهرمانان اساطیرى بودند و كاهنانى داشتند.
4-روم
یكى از كشورهاى بسیار باشكوه و قدرتمند جهان باستان روم بود كه بخش ‍ مهمى از اروپا، تركیه و شام را شامل مى شد. رومیان از گذشته هاى دور تاكنون در معمارى ، نقاشى ، مجسمه سازى ، ادبیات و فنون كشور دارى سر آمد بودند. رومیان سه قرن پس از میلاد مسیح (علیه السلام ) به مسیحیت گرویدند و براى ترویج آن ، از تمدن باستانى خود بسیار سود جستند.
1-4- آیین رومیان قدیم
رومیان قدیم آیینى ساده و ابتدایى داشتند. همه رومیان خداى دیانا را كه معبدش در كوههاى نزدیك رم بود، مى پرستیدند و هنگام جشنهاى سالیانه به معبد او روى مى آوردند. یكى از اعمال دینى آنان صرف خوراك مقدسى بود كه با آتش مقدس پخته مى شد و خداى آتش در آن سهم داشت . تهیه این غذا و صرف آن طبق آیینهاى معینى بود كه شرح آن به طول مى انجامد (اصولا استفاده از خوراك در ادیان معمول بوده و عشاى ربانى در مسیحیت باقیمانده آن است ).
2-4- نوما
آیین نوما (Numen) یعنى روح ، براى هر چیز از انسان و حیوانات و جانوران و جمادات و مظاهر طبیعت ، روحى مى شناخت . بعضى از این ارواح نیكوكار و برخى بدكار بودند. این ارواح كه بعدا جنبه الوهیت پیدا كردند، طبیعتى مبهم و نامشخص داشتند. رومیان در دوره هاى بعد براى آنها شخصیت قائل شدند و درباره آنها اساطیرى ساختند.
3-4- خدایان رومى
رومیان نیز خدایان بى شمارى داشتند كه نام برخى از آنها از این قرار است : ژوپیتر، جانوس ، مارس ، وستا، نپتون ، ولكان ، ونوس ، آپولو، مینروا، هركول .
4-4- ژوپیتر
ژوپیتر معادل زئوس یونانیان و به معناى زئوس پدر است . وى خداى نور و رعد و برق و صاعقه بود. روزهایى كه ماه به شكل بدر مى شد، به پرستش او اختصاص داشت .
5-4- مراسم دینى
مراسم دینى رومیان عبارت بود از پرستش امپراطور و تقدیم قربانى و برگزارى جشنهایى براى خدایان .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 دی 1392
چهارشنبه 7 تیر 1396 07:58 ب.ظ
Thanks for finally talking about >ZAMANGHAYBAT - ادیان(2)
<Liked it!
شنبه 13 خرداد 1396 01:30 ق.ظ
بسیار عالی بود!
ممنونم از وبلاگ خوبتون
موفق باشید
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:43 ق.ظ
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought
i could also make comment due to this sensible article.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:35 ق.ظ
Hi, Neat post. There's an issue along with your
web site in internet explorer, could test this? IE still is the market chief and a big component of other folks will pass over
your great writing due to this problem.
شنبه 19 فروردین 1396 04:46 ب.ظ
fantastic post, very informative. I ponder why the other
specialists of this sector don't realize this.
You must proceed your writing. I am sure, you have a huge
readers' base already!
دوشنبه 14 فروردین 1396 04:57 ب.ظ
It's in reality a great and useful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful information with us.

Please stay us up to date like this. Thanks
for sharing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

سایت خدماتی بیست تولز

target="_blank" href="http://www.bahar22.com"> bahar22

كد پرواز پرندگان

تعبیر خواب آنلاین

استخاره با قرآن کریم
دریافت کد استخاره آنلاین

ابزار پرش به بالا